logo
Dodane przez redaktor - wt., 12/10/2021 - 11:01

 

„Gdy podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone”

 

Rodzina jest środowiskiem , które powinno zapewniać dziecku bezpieczeństwo i prawidłowe warunki rozwoju fizycznego, emocjonalnego, poznawczego. Ze względu na przeżywane kryzysy w rodzinie nie zawsze mogą one być spełnione.

Przemoc wobec dzieci to stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych i  inne formy poniżania dziecka. Przemoc wobec dziecka to zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie dziecka. Te działania to zaniedbywanie, przemoc fizyczna, przemoc seksualna, przemoc emocjonalna.

Zaniedbywanie to nie zaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodziców, opiekunów, a skutkiem nie zapewnianie jedzenia, ubrania, opieki medycznej, bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę gdy dziecko jest zaniedbywane?

Dziecko często jest nieobecne w szkole lub przedszkolu, kradnie jedzenie bądź pieniądze koledze, jest często brudne, nieodpowiednio ubrane do pogody. Rodzic lub opiekun nie interesują się sprawami dziecka, całymi dniami przebywa poza domem, nadużywa alkoholu, jest bezradny życiowo.

Przemoc fizyczna to celowe uszkodzenia ciała, zadawanie bólu, a skutkiem złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia. Na co zwrócić uwagę?

Dziecko ma widoczne obrażenia ciała, boi się rodzica, podawane przez nie wyjaśnienia nie są spójne z charakterem obrażeń. Rodzic podaje sprzeczne lub nieprzekonujące wyjaśnienia dotyczące obrażeń, stosuje surową dyscyplinę w tym kary fizyczne, nadużywa alkoholu.

Przemoc seksualna to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym  oraz do zachowań bez kontaktu fizycznego. Na co zwrócić uwagę?

Dziecko przejawia dziwne bądź niezwykłe dla swojego wieku zachowania seksualne np. jest nadmiernie pobudzone, dużo mówi o seksie. Jest wycofane, depresyjne, odmawia przebierania się w towarzystwie innych, pogorszyło się nauce.  Rodzic przekracza dopuszczalne granice w kontakcie fizycznym z dzieckiem, przejawia nadopiekuńczość w stosunku do dziecka, ogranicza jego kontakty z rówieśnikami.

Przemoc emocjonalna to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości. Na co zwrócić uwagę?

Dziecko zachowuje się nieadekwatnie do wieku np. w sposób zbyt dorosły, wykazuje zaburzenia jedzenia jest opóźnione w rozwoju fizycznym bądź emocjonalnym, moczy się, ma problemy ze snem, nocne koszmary, ma objawy histerii, czy fobii.  Rodzic ciągle poniża i strofuje dziecko, nie interesuje się jego problemami, faworyzuje jedno z rodzeństwa, stawia wymagania wobec dziecka nie biorąc pod uwagę jego możliwości.

Osoby, które krzywdzą dzieci starają się to ukryć, zwłaszcza te, które zdaja sobie sprawę z tego, że to co robią jest niewłaściwe. Takie osoby  wobec otoczenia zachowują w sposób przykładny i niebudzący podejrzenia. Część osób krzywdzi dziecko nie zdając sobie z tego sprawy np. stosując kary fizyczne, potrząsając dzieckiem, nadmiernie zawstydzając dziecko.  Zazwyczaj te osoby nie ukrywają swojego zachowania.

Dzieci nie mogą same zatroszczyć się o siebie. Jeżeli podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone, zadbaj o jego bezpieczeństwo. Zareaguj!

 

 

 

Wyk.zródło Poradnik dla profesjonalistów zobowiązanych do interwencji w przypadkach przemocy wobec dzieci. /MPiPS,FDN,KCK/ 2008